Защо са важни?
Всички знаем, че да казваме стихчета/да пеем и да ги придружаваме с игри с пръсти е важно за развитието на говора на най-малките. Римушките, стихчетата и песните ‚наострят‘ слуха и подпомагат концентрацията. Движенията са забавни и увличат детето. Но има ли и още причини?
Какво казва науката?
Преди повече от 50 години руският учен И.П. Павлов открива, че „Укрепването на функциите на двете ръце е свързано с формирането на речеви зони в двете полукълба на главния мозък“. Проф Колцова твърди, че „… ранните хора първо са общували с жестове. След това функциите на ръцете и речта са се развивали паралелно. Езиковото развитие на детето следва подобен маршрут; първо развитието на фините двигателни умения и след това артикулацията на речта. Усъвършенстването на речта на детето зависи пряко от развитието на умелото движение на пръстите.“ На база на тези проучвания в САЩ са разработили специална методика, която наричат finger gym или гимнастика за пръсти.
Магията на римата и алитерацията:
Освен рими, в много от детските римушки се среща алитерацията (една или няколко сходни съгласни се повтарят неколкократно в близко разположени думи). Римата помага на децата да разграничат по-добре началото на думите, а алитерацията им помага да разграничат края. Например кратки залъгалки като:
Звън, звън, звън. Звънци звънят/В сладък сън децата спят.
Яде Мечо мек медец.
Люлката люшка, люшкай, люшкай, люлке.
Къде да намерим идеи за залъгалки и римушки безплатно?
От по-възрастните роднини
Може би най-хубавата част на стихчетата и римушките е че се ползват и за залъгалки – нашите баби знаят много. И обръщайки се към по-възрастен роднина, за да ни посъветва, правим мост към знанието на поколенията преди нас. Към кого може да се обърнете днес? Роднина, съсед или възрастната дама, дошла да се стопли със слънце и детски смях на площадката?
Да измисляме с по-големите деца:
Също така, може да си измисляме наши рими (така правим у дома с децата) и да се забавляваме като творим и движения с ръце към тях.
От книгите:
Вероятно у дома имате златните детски книги на Дора Габе, Пламен Цонев, Леда Милева, Ангелина Жекова, Мая Дългъчева, Галина Златина, Цветан Ангелов, Чичо Стоян, Миряна Башева, Биляна Дар и на други любими детски автори. В тези книги има много залъгалки – кратки стихчета или откъси от стихотворения, към които може да измислите Ваши движения.
Преди няколко години излезе „Залъгалки, игрушки и римушки“ – сборник с подобни стихчета. От страницата на „Издателство Фют“ може да свалите откъс.
От Интернет:
Стиховете и игралките на повечето български автори може да намерите безплатно и онлайн. Например от Литературен свят, Читанка.инфо, Аз-детето и др.
Има интересни канали за музика и игралки в YouTube:
- Каналът на Надежда Ножарова
- Каналът на Златка Василева
- Каналът на Яна Иванова
- Фейсбук страница Виртуалната библиотека на Яни
- Каналът на Приказки по ноти
- В спотифай албумът Ех, че е весело (Забавни стихове, песни, гатанки и римушки)
Ако следите и други, пишете ни, за да ги включим.
От нас:
Във Фейсбук страницата често публикуваме римушки, игралки и залъгалки за най-малките.
А как да ги ползваме с вече проговорилите деца?
С по-големите деца може да правите паузи и да оставите детето да довърши римата като предположи (ако за първи път чува стиха) или запамети (ако го е чувало много пъти преди). Децата мога да участват в измислянето на движенията или да учат по-малките на нови римушки.
Коя римушка или стихче научихте или измислихте днес?
Източници:
1) Човешката реч, И. П. Павлов, публикувано от Соня Славова, 2011 г.
2) Koltsova M.M., Ruzina M.S. The child learns to speak. Finger play training. – Yekaterinburg: U-Factoria, 2004/ Ребенок учится говорить. Пальчиковый игротренинг, Автор: Кольцова М. М., Рузина М. С., Издательство: У-Фактория, 2006 г.