Маските и общуването с проговарящото дете

маските детето общуване малко дете

От известно време използвам носенето на маска, като напомняне да се стремя да говоря по-ясно, кратко и простo на Мартин. Особено на шумни места като в градския транспорт. Реших да разгледам какви са препоръките от експертите и да споделя с Вас.

Проучванията:

Все още липсват задълбочени проучвания как се отразяват маските на проговарянето и общуването с малкото дете. Успях да намеря следните доста успокоителни данни от научни изследвания и статии:

“Децата успяваха да разчетат емоциите на лицето еднакво добре със и без маска (на лицето на възрастния)“

Оттенък на чувствата: какво ни разкрива носенето на слънчеви очила или хирургическа маска за развитието у децата на умението да разгадават изражението на лицето (Shades of emotion: What the addition of sunglasses or masks to faces reveals about the development of facial expression processing, 2012)

„Учените, които са изучавали начините, по които децата обработват и използват информацията от лицата ни, скрита от маските, казват, че децата ще намерят начини да продължат да общуват нормално и че родителите и учителите могат лесно да им помогнат“.

Пречат ли маските на детското развитие? Do Masks Impede Children’s Development? Sept, 2020

Как да помогнем:

Ето някои съвет от Hanen Centre, център за детско езиково развитие в Канада:

  • Говорете високо и ясно, за да намалите заглушаващия ефект на маската за лице.
  • Наведете се и говорете на нивото на детето (дори и да спазвете дистанция).
  • Преувеличавайте интонацията и жестовете си, за да привлечете вниманието на детето.
  • Използвайте жестове и езика на тялото, за да въвлечете още повече детето в общуването, например, протегнете ръката си, наведете тялото си към детето.
  • Стремете се да предадете посланието си с поглед, като например да отворите широко очи, когато сте изненадани, да се смръщите, да се усмихнете.
  • Правете коментари, за да привлечете вниманието на децата към чувствата, напр. „Виж колко щастливи изглеждат очите ми“; „Виж колко съм изненадана. Очите ми са широооко отворени!“
  • Насърчете децата в свободна игра с маските. Така вероятно ще се чувстват по-спокойни като виждат маски в детските заведения. Играйте, като слагате и сваляте маските – така децата ще разберат, че човекът с маска, е същият приятел, когото познават, дори ако част от лицето му е скрита.

Как играем ние с Мартин:

  • Преди да влезем в магазин, го питам: „Сега ще сложа….?“ И той добавя „маска“.
  • Когато беше по-малък, играехме на криеница зад маска – слагах я и я махах, казвайки „дзак‘ или ‚ку-ку‘ и той се заливаше от смях.
  • Слагам си маската вместо на носа и устата на очите и се чудя защо не виждам. Гарантиран смях и забава 🙂
  • С маска си правим театър – пуля се, присвивам си очите, заемам смешни пози. Сега, след като навърши 2 години и започваме да говорим за емоциите, играем на ‚познай как се чувствам‘, а с каките на ‚познай кой съм аз“ (преправям си и гласа с гласовете, с които чета, например, смръщен или сериозен Петсън, засмян Финдъс, милото пони Бриз, лукавата лисица с хитро присивити очи и т.н.).
  • Пътувайки често с метрото се научих на нещо много нетипично за мен ? Да се изразявам само с по една дума или фраза – ‚спирката‘, ‚слизаме (тук)‘, ‚сядаме‘ и т.н. Ето още един повод да говорим кратко, ясно и просто с проговарящото дете, което го улеснява в общуването.
  • Ако чакаме на опашка някъде, упражняваме имитацията: аз движа фините мускули на лицето – повдигам вежди, намигам, пробвам физиономия ала Джоуи от Приятели 🙂 А Мартин се улисва и много се смеем 🙂
  • Тренираме звуци: Мартин още усвоява „в“ и съскащите звуци, отново се забавляваме през имитация – съскам като змия (гъска или котка, ако предпочитате ;)), пея гласните с любимата му мелодия в момента (а-ъ, о-у и т.н. с мелодията на ‘Пеят, скачат палците“ чували ли сте? Каня Ви да пробвате и Вие, няма само аз да се излагам публично :)).
  • Стремя се да използвам и да го уча на жестове. Това се оказа полезно и когато се отдалечава от мен – да знае, че махането е ‚ела насам‘, дори и да не ме чува, че протегната напред длан е ‚спри‘, че палец нагоре е съгласие, ръцете на Х над главата е не.

А как помагате Вие на проговарящото дете, когато сте с маска?

 

Източници:

Shades of emotion: What the addition of sunglasses or masks to faces reveals about the development of facial expression processing, 2012
By Debi Roberson, University of Essex, United Kingdom, Mariko Kikutani, University of Essex, United Kingdom, Paula Döge, Universität Osnabrück, Germany, Lydia Whitaker, University of Essex, United Kingdom, Asifa Majid, Max Planck Institute for Psycholinguistics, Njimegen § The Donders Center for Brain, Cognition, and Behaviour, Radboud University, Nijmegen, The Netherlands

Do Masks Impede Children’s Development? Sept, 2020
By Perri Klass, M.D.
The New York Times

Masks On. Let’s Talk! October 15, 2020
By Roxane Bélanger, M.O.A., SLP-C, Reg. CALSPO Speech Language Pathologist, First Words Preschool Speech and Language Program of Ottawa and Renfrew County

COVID-19: How Educators Can Build Interactions While Balancing Precautions, Jun 17, 2020
By Helen Livshits, Speech-Language Pathologist at The Hanen Centre & Janice Greenberg, Director of Early Childhood Education Services at The Hanen Centre