Гещалт ехолалия

гещалт ехолалия езикова преработка аутизъм проговаряне
Тази статия е малко по-различна и вероятно издава, че се вълнувам от научните въпроси за когнитивните процеси около речта и говора, за гещалт езиковата преработка и ехолалията..
 
Реших, че може да е интересна тема и за Вас. Защо?
  • ще се постарая да Ви запозная по достъпен начин със някои научни твърдения в областта
  • ще придобиете представа за някои термини, кото може да прочетете или чуете
  • може би ще намерите отговор по какъв принцип Вашето дете повтаря изрази, жестове, и мимики, вероятно без дори да ги разбира и заучени от Вас или партньора Ви/друг близък;
  • ще повдигнем тема, която може да е любопитна
 

🟪 Какво е ехолалия:

Ехолалията е спонтанно механично повтаряне на чужди думи. Родителят казва "топка" и детето повтаря, о свой начин "топа". Това е съвсем нормален процес, който е особено активен при децата около 1-1.5 години и постепенно отшумява. В някои случаи, например при деца аутисти, този процес се задържа.
 

🟪 Какво е гещалт:

Гещалт е цялост, форма. Според гещалт психолозите, възприятията организират потока от информация, с който се сблъскваме, въз основа на набор от принципи или "закони", за да получим смислен модел. Също така, съществува психотерапевтична школа - Гещалттерапия. "Гещалттерапията е разпознаване и осъзнаване на верния за нас образ във всеки конкретен момент."
 

🟪 Какво е гещалт езикова преработка:

Запаметяване и повтаряне на цели фрази или изречения. Макар че много от нас се изразяват и в даден момент са заучили такива фрази по спонтанен начин, този тип езикова преработка често се среща при аутисти. Например, Еви е дете, което обича да гледа "Дора изледователката" и е запаметила фрази от филмчето. Тези фрази са значими за майка й, която по тях се досеща какво дъщеря й преживява, чувства, съобщава. Еви не общува по друг начин, спонтанно и със собствени думи.
 
Неврологичноразлично дете, с което съм работила (имам разрешение от родителите да споделя), често повтаряше фразата "хайде, скачайте деца". Затруднявахме се да разберем какво има предвид, докато не си дадохме сметка, че, това е фраза, която за нея е покана за игра. Чула я е от детско филмче, в което така са започвали игра със скачане. Детето използваше и спонтанна реч, и подобни механично повтаряни фрази.
 

🟪 Ако детето повтаря заучени думи или фрази, това проблем ли е?

Това не може да е единствен критерий, по който да се вземем решение. Зависи от възрастта, от честотата на употреба, от речника на детето, от начина, по който общува, от когнитивното му и общо развитие, дори от това колко време на ден има достъп до екрани/ТВ. Ако имате някакви притеснения, може да се обърнете към педиатъра и/или логопед.
 

🟪 Пример за деца с неврологично типично развитие, които изпозлват гещалт езикова преработка

Много деца минават през това по естествения път за усвояване на езика. Например "мо(л)я гуш" беше заучена фраза на едното ми дете.
 
Самите ние разчитаме на ума ни да интегрира бързо стимули, които носят смисъл заедно и се разпознават като цялостни възприятия. Например, използваме конфигурации, подобни на гещалт, на различни семантични нива на съобщението, включително думи, фрази, смислови жестове, синтактични структури и социални действия. Като, да рече, по тях се досещаме, че следва въпрос към нас. Всичко това улеснява комуникацията, защото ни спестява време за преработка, тъй като боравим със заучени модели.
 
Деца с типично неврологично развитие, които овладяват английски език от филмчета, е възможно да изпозлват гещалт езикова преработка. Случва се да запаметят фрази, които разбити до частите им (думи), децата не разбират, Но като фраза, те усещат значението и могат дори да я ползват удачно.
 

И не на последно място:

"Бързата мултимодална интеграция, гещалт разпознаването и прогнозирането са от основно значение за оцеляването на повечето видове. По този начин когнитивните механизми, които позволяват тези процеси, вероятно са филогенетично древни и може да са били използвани за човешката комуникация в хода на еволюционната история, осигурявайки ни естествена предразположеност към мултимодално социално взаимодействие" (Holler § Levinson, 2019).
 
Какви въпроси повдига тази информация за Вас?
Ако темата за проговарянето Ви интересува, каня Ви да научите повече за курса Сладки думи
 
Може да се запознаете и с поста за статията във Фейсбук и да коментирате с още родители от нашата общност.
Източници:
Илчева, Я. (2019). Когато детето повтаря това, което кажете. Ехолалия. Логопедичен център в София
Кирякова, И. (2011). Гещалт Терапия. Същност. БЪЛГАРСКИ ИНСТИТУТ ПО ГЕЩАЛТТЕРАПИЯ
Holler J., Levinson S., (2019), Multimodal Language Processing in Human Communication, Trends in Cognitive Sciences, Volume 23, Issue 8, 2019, Pages 639-652, ISSN 1364-6613
Prizant, B. M. (1982). Gestalt language and gestalt processing in autism. Topics in Language Disorders, 3(1), 16-23.
Evie The Explorer: https://www.instagram.com/evietheexplorer1111