САЩ направи промени в нормите по програмата Act Early

ревизирали Стандарта за норми за ранно детско развитие

Може вече да сте чули, че Центърът за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC) и Американската Академия по Педиатрия (AAP) за първи път от 18 години са ревизирали Стандарта за норми за ранно детско развитие към тяхната програма „Научете кои са показателите. По-рано е по-добре“ (Learn the Signs. Act Early). Може да се запознаете с промените тук (на английски език). В статията са посочени научните източници и причините за измененията.

 

Какви са причините за промените в нормите за развитие?

Увеличава се базата за определяне на нормата. В предишния стандарт, за да се определи норма е било достатъчно поне 50% от децата на дадена възраст да са овладели умението. Или нормата е била представяна като „средно за (дадена възраст)“. Педиатрите и специалистите по ранно детско развитие намират това за неясно. Което пък е водело до това да са по-склонни да изчакват и само да проследяват как детето се развива. Това е възпрепятствало ранната подкрепа на развитието на детето. С новата по-широка база, съставителите на стандарта се надяват подходът „да изчакаме и да видим“ да намалее значително и децата и техните семейства да получават подкрепа все по-рано и навременно.

 

Раздробяват се някои постижения по възрастови групи според календара на педиатричните прегледи. В предишния стандарт след навършване на 1 година, нормите са били разделени през 6 или 12 месеца. В новата версия има, например, и норми за децата на 1г и 3 месеца.

 

Предвид научните изследвания от последните години са включени и нови социално-емоционални умения или са актуализирани нормите за владеенето им.

 

Не на последно по важност място, новата версия на стандарти е актуализирана и в по-изчистен и ясен за не специалисти език.  Премахнати се объркващи фрази като „Възможно е …“ или „Започва да …“.

 

Кои са промените?

 

Отпадат някои от предишните норми:

  • Например умението детето да стои изправено самостоятелно.
  • Пълзенето вече не се включва като елемент от нормите.

 

Част от нормите се преместват напред във времето, например

  • Отложена е нормата за прохождане. „Прави няколко крачки самостоятелно“ е преместена от 1 г на 1г и 3 месеца, а "ходи самостоятелно" се мести към 1 г и 6 мес.
  • Смехът като норма се посочва около 6 месец (на 4 месеца детето би следвало да наподобява смях)
  • Произнасянето на първа дума (освен мама или тата) се измества от 1 годинка (преди) на 1 г и 3 месеца (сега).
  • Нормата дете на 2 г да може да прави фраза от 2 думи (например „Мамо, още“) все още остава не променена, но се добавя нова норма дете на 2 г и 6 месеца да може да съставя фрази с глагол (например: „Колата върви“).
  • Нормата детето на 2 г да има около 50 думи в речника за изразяване се мести към 2 г 6 м.

 

Каква е реакцията на експертите по ранно детско развитие?

Доста специалисти по ранно детско развитие в САЩ са притеснени.

Те смятат, че вместо промяната да подпомогне по-навременната идентификация на възможно забавяне в развитието, тя само ще забави диагностиката. Особено притеснени са за отпадането на нормата за пълзене, за отлагането на етапа на първи крачки и на нормите, свързани с реч и говор. И най-много гласове се чуват срещу цялостното „олекотяване“ на нормите и отлагането им напред във времето.

Може да се запознаете с повече информация тук.

 

Как влияе това на стандартите за нормите за развитие, възприети за България?

 

Засега влияние няма.

Последната актуализация на стандартите за страната ни е от 2015 г. по проект, финансиран от УНИЦЕФ. Може да се запознаете с тях тук.

 

Ако търсите информация как да стимулирате речта и говора на малкото дете, запознайте се с курса ни Сладки думи. Свържете се с нас, ако искате да Ви изпратим безплатно 1 от 10те модула или всички стандарти, на които курсът е построен.

2 Responses

  • Информацията, която сте публикували не отговаря на истината. Промените засягат само показателите по програмата Act early. Тя се отнася изключително за деца от аутистичния спектър и такива в риск за общо недоразвитие. Отворете уеб сайта на Американската педиатрична асоциация и проверете информацията, която сте публикували.

    • Благодаря за отделеното време. Да, това пише и в статията. Както и съм предоставила всички връзки, на които читателите могат да се запознаят с научната обосновка за промените.

Comments are closed.