Тръгване на ясла или градина

Тръгване на детето на ясла на детска градина емоции родител

Тръгване на ясла или детска градина

Desislava Terzieva

Автор: Десислава Терзиева

Десислава Терзиева е майка на Леа и докторант във Факултета за приложни изкуства към НАЦИОНАЛНА ХУДОЖЕСТВЕНА АКАДЕМИЯ – СОФИЯ. Създава с любов керамика и работи в собствено ателие. Повече за нея може да намерите на страницата й.

Тръгване на ясла или градина - толкова много емоции...

Тръгването на малкото дете на ясла/детска градина за първи път е момент изпълнен с много емоции, както за родителите, така и за самите деца. Има много фактори, които стоят зад това как ще протече процеса на адаптация и за двете страни, а в тази поредица ще обърна внимание на някои от тях, като ги разделя на две групи. Едната ще засяга физическата и емоционална подготовка за детето и това какво можете да направите, за да му помогнете да се адаптира по-лесно, а другата група ще обхване емоционалното състояние на родителите и това през какво е възможно да преминат те от своя страна.

 

Физическата и емоционална подготовка за детето

 

Малките деца обичат рутината и за тях режима е важен. За да подпомогнете адаптацията на вашето дете в яслата/градината, би било хубаво да изравните дневния му режим с този на детското заведение, което ще посещава. Това означава постепенно да започне да става без да го будите в часа, в който бихте искали да става, за да се подготвите за тръгване, съответно да си ляга навреме, за да може да се наспи и разбира се, да свикне да заспива на обяд в часовете, в които децата спят в детската градина, в която е записано.

 

Оставяйте детето за кратки интервали от време с други възрастни освен вас

 

Опитайте се да оставяте детето на грижите на други хора за кратки интервали от време, за да може да се научи, че може да ви няма, но вие бързо се връщате. Може да опитате с детски център или при баба и дядо.

 

Запознаване на детето с обстановката и персонала в градината

 

При записване на детето в яслата/градината може да помолите да ви покажат помещенията и/или да се запознаете с персонала, който ще се грижи за него. По възможност, направите снимки на помещенията и хората, с които детето ще прекарва време. Можете да ги принтирате и да направите книжка, която да четете на детето си и да му показвате къде ще играе, къде ще спи, да му разказвате как се казват госпожите и лелите. Малките деца имат вроден страх от непознати, а по този начин ще го запознаете с  хората, които ще се грижат за нег, разказвайки им позитивни неща.

Можете да минавате покрай детското заведение и да показвате на детето как по-големите деца ходят там и играят със своите връстници.

Ако познаваме деца от групата може да бъде полезно да ги социализираме и да си станат приятелчета.

Можв да използвате детски книги, които показват ежедневието в детската градина. А още по-добре - ако има как, направете книга за детето със снимка от неговата ясла или градина.

Книги детска градина, ясла
Детски книги за детска градина  и ясла

 

 

Запознаване на детето с дейностите в яслата/градината

 

Разказвайте на детето как минава денят в градината, например “Отиваме в градината, влизаме, играем кратко, след това идва време за закуска” и така нататък. Дайте възможност на детето, да знае как ще премине денят и кога ще го вземете. Не наблягайте на факта, че ще го оставите без вас там, по-скоро се фокусирайте над дейностите и игрите, като е хубаво разказите да започват и свършват вкъщи.

 

Адаптация на детето в яслата/градината

След дългата подготовка идва и момента на същинската адаптация. Няма да влизам в пълни подробности относно Берлинския модел на адаптация и какви са стъпките, които той следва, защото знам, че на практика в България е трудно приложим, но ще споделя своя пресен опит с адаптация в държавна детска градина в яслена група на силно привързано дете, което не е оставяно често при баби и дядовци или други роднини, а е било основно с родителите си.

 

От 2020 година има приета наредба в закона, която постановява следното: Задължително включва краткосрочно присъствие на родителите в детската градина”. Оставям в статията и част от текста, за да се запознаете сами с него и да може да го използвате при нужда:

 

НАРЕДБА № 5

Чл. 39. (1) (Предишен текст на чл. 39 - ДВ, бр. 85 от 2020 г., в сила от 02.10.2020 г.)

(2) (Нова - ДВ, бр. 85 от 2020 г., в сила от 02.10.2020 г.) Детската градина изработва и прилага модел за работа със семействата и децата в периода на адаптация от семейната среда към детската градина, който е неразделна част от Правилника за дейността на детската градина. (3) (Нова - ДВ, бр. 85 от 2020 г., в сила от 02.10.2020 г.) Моделът по ал. 2 задължително включва краткосрочно присъствие на родителите в детската градина. Продължителността на присъствието на родителите, както и дейностите, в които могат да участват, се определят предварително на индивидуални срещи между учителите и родителите.

 

Когато говорите с директора на детското заведение и с персонала, обяснете им, че сте там, за да подпомогнете процеса на адаптация, а не да пречите или да следите какво правят. Покажете им, че сте добронамерени и открити, намерете път към позитивен и продуктивен диалог.

Плавната адаптация

Плавната адаптация в детската градина цели намаляване на стреса за детето, което неминуемо води и до намаляване на стреса за госпожите и помощник възпитателите. Построявайки мост между вас и тях, вие давате възможност детето да изгради доверие към хората, които ще се грижат за него. Предупредете още при записване на детето вашето желание и план за действие, дайте възможност на всички участници да изкажат своето мнение и да ви дадат обратна връзка до каква степен се чувстват и те комфортно в ситуацията, като отстоявате правата и желанието си да помогнете на своето дете да се адаптира без това да бъде с насилствено разделяне с родителя и с много плач.

 

Ако периодът, в който ви пускат да присъствате вътре в групата  не е достатъчно дълъг, за да може детето ви да се адаптира (при нас това беше 3 дни), можете да започнете да оставяте детето за много кратки интервали от време и всеки ден да увеличавате по малко времето. За нас отне около месец, оставях дъщеря си първо за по половин час, като увеличавах плавно времето, докато достигнахме 4 часа, в които се чувстваше напълно спокойна, не плачеше и дори казваше как Мама ще я вземе. След това започна да спи там. Към днешна дата, пет месеца след тръгването ѝ на ясла, когато отсъства за повече дни, пита кога ще ходи на градина да играе с децата.

 

За много хора звучи твърде дълго да отделят цял месец за адаптация, но знам, че с добра организация и използване на максимално добре планирани отпуски и/или по-ранно пускане на детето на ясла/градина е възможно.

Реакциите на детето

 

Много е важно да следим какви са реакциите на детето при оставяне на градина и при взимане от градина. Посредством игрови подходи бихме могли и индиректно да задаваме въпроси за това как е минал денят на децата в градината.

 

Най-добре е родителят, към когото детето е по-малко привързано да го води и оставя на градина (най-често това е бащата). Водете детето за ръка, не го гушкайте, за да бъде по-лека раздялата и да не е необходимо физически да го изтръгнат от обятията ви. Наблюдавайте, дали, ако се е разстроило при раздялата, бързо се успокоява след като персонала го поеме.

 

Наблюдавайте как си тръгва от градината, дали тича към вас, сякаш го гони нещо или бавно и спокойно идва при вас? Дали успявате бързо да се свържете отново с детето си, след като го вземете? Разказвайте му, колко ви е липсвало и как сте бързали да го вземете. Уверете го, че го обичате и винаги, винаги ще го вземете.

 

Индикации за силно емоционално неразположение

 

Тук ще отбележа няколко индикатора, за това, че детето изпитва силно емоционално неразположение, които са се появили след тръгване на ясла/градина.

 

  1. Промени в храненето - отказва да яде или яде прекомерно
  2. Промяна в съня - нощни терори, трудност при заспиване
  3. Затруднения в изхождането - стиска се и не иска да се изходи
  4. Играта - спира да се заиграва и не иска да остава само
  5. Новопоявила се ригидност - аз ще ям само от синята чинийка или с лъжица

 

Ако забележите, че два, три или повече от тях се проявяват при вашето дете и с времето се задълбочават, вместо да отпадат, обърнете внимание и ако е необходимо намалете темпото, започнете да оставяте детето си за по-кратко или го спрете за няколко дни от градина.

 

Знаците за подобрение, които търсим са, отслабване на по-горе изброените признаци.  Търсим периоди, в които детето е спокойно, участва в заниманията, започва да спи и да се храни в градината.

 

Детето ще реагира на новата ситуация и в това няма нищо лошо, дайте възможност и на себе си и на детето да свикне в новата обстановка.

 

Денят, в който осъзнаете, че детето е адаптирано

 

Може би един от най-хубавите дни по време на процеса на адаптация е този, в който осъзнаете, че то е добре адаптирано и се чувства комфортно в градината. Ще познаете този ден, когато детето ви помаха за чао и влезе спокойно в градината или когато ви попита кога ще ходи да си играе след дълго отсъствие. Със сигурност след този момент, ще усетите лекота и ще спре да ви измъчва онова неприятно чувство на вина, за което ще поговорим в следващата статия.

 

Ако темата за адаптация в детска градина или ясла продължава да Ви вълнува, може да се запознаете с това видео. А ако Ви предстои и връщане от майчинство, може да се запознаете с този материал. Ще се радваме да споделите и мислите си по темата в коментарите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *