„Не ме безпокойте“

работа от дома с деца хоум офис какво да правя, когато работя с детето

На обучението „Днес работя с детето. Какво да предложа вместо екран“, което създадохме и водим с Александрина Георгиева, основател на Фондация „Офлайн кидс“ предлагаме една практична идея:

Табела „Не ме безпокойте“:

Да си направим табела, аналог на „не ме безпокойте“, която да сложим на вратата на стаята, в която работим, докато сме във важна среща и не искаме детето да ни прекъсва.

Една уговорка преди да продължите да четете:

Няма табелка, игра или занимание, което да замести нас, родителите. Привързаността между нас е инстинкт и той не може да бъде изместен или заглушен. А и не бива. Идеите тук се базирани на игровия подход. Изпробвани са в личния ни опит с нашите общо 5 деца между 8 и 3 години и със семейства, които подкрепяме. Но всяка двойка родител-дете е различна и Вие най-добре знаете кое и как ще бъде възприето във Вашия дом.

 

Как да въведем табела „Не ме безпокойте":

Тези стъпки предлагаме без значение какъв вид табела ще изберете:

  • Да огледаме нашите очаквания: табелката няма да е магическа пръчка. Тя ще е едно визуално средство, което вместо нас да напомня на децата, че сме заети, но няма как да заместим нуждата от свързаност.
  • Да подготвим/изработим табелка, най-добре с детето. Докато работим заедно, може да поговорим за:
    • Мама/тати ходят на работа. Знаеш ли какво правим?
    • А как е работата е важна за мен и за нас, като семейство?
    • Споделете какво харесвате в работата си, с какво се гордеете
  • Уверете детето, че то винаги ще е най-важно за Вас. И че се радвате, че се случва да работите заедно, защото така имате повече време да се забавлявате. Допълнете, че има моменти, когато детето може да ви прекъсва. Покажете как изглежда табелата тогава. И има моменти, в които е важно детето да има търпение. Покажете табелата тогава. Вие ще се стараете тези моменти да са кратки.
  • Обсъдете и направете списък с рисунки/апликации/снимки от средата какво детето може да прави в най-честите ситуации. Тогава, когато Ви търси, но вижда, че табелката е “заето”. Дръжте този списък близо до детето.

Приложете табела „Не ме безпокойте":

  • Приложете още същия ден табелката като напомните кратко: “когато е така, може да идваш при мен и да си говорим, да ме прекъснеш. А когато е така е важно да не ме прекъсват (умишлено 3то лице). Може да направиш нещо от списъка, който подготвихме заедно. Например (и дайте пример).”
  • Най-вероятно детето няма да може да спази табелката от първия път. Когато все пак ви прекъсне - напомнете за табелката, гушнете детето и ако трябва физически го пренесете до мястото му за игра. Заиграйте го и се оттеглете.
  •  Повтаряйте в следващите дни.

Пишете ни с обратна връзка, за нас е ценно да знаем как/доколко работи за Вас.

 

А ако темата за работа у дома с деца е важна за Вас, пишете ни, за да разберете кога е следващото обучение. Или се запознайте с този материал с практични техники и идеи.