Щастието – генетично ли е?

Според последните научни прочувания – по-скоро не. Щастието е 40% генетично заложено, 60% се свеждат до 3 основни компонента.

  • Щастието се определя само частично от гените ви, а останалото се свежда до начина на живот и други фактори от околната среда, които можете да контролирате.
  • Трите основни компонента на щастието са удовлетворението от живота, чувството, че сте ангажирани с ежедневните дейности и чувството, че имате цел в живота.
  • Има доказани начини да се увеличи щастието, включително доброволчество, физическа активност, излизане сред природата, духовни практики и други.
  • Тази статия е медицински рецензирана от Алиса Руби Баш, Доктор Психиатър, Лицензиран брачен Терапевт, в Малибу, Калифорния.

Някои хора сякаш се раждат по-щастливи, по-безгрижни като предразположеност от други, и изследванията показват, че – да — усещането за благополучие може да е в гените. Но само частично.

Изчислено е, че гените съставляват 40% от способността ви да сте щастливи, твърди психотерапевтката Сюзън Зин от Susan Zinn Therapy в Санта Моника, Калифорния.

Все пак това не означава, че ако не си роден с определени гени, си предопределен да си нещастен. Зин казва, че е „напълно възможно да пренастроим мозъците си за щастие“, защото другите 60% от щастието се свеждат до начина на живот и други фактори от околната среда.

По-долу може да научите повече за това как генетичното ви наследство допринася за удовлетвореността от живота ви. Как можете да увеличите чувството на щастие и благополучие, независимо какво казва последователността от гените ви.

Видове щастие

Щастието обикновено се определя от три основни компонента, според Зин:

  • Удовлетворение от живота. Това обикновено е свързано с положителни емоции, основани на минали, настоящи и прогнозни бъдещи преживявания. По-конкретно, вашето минало може да повлияе на бъдещо удовлетворение от живота, според това какво очаквате от бъдещето. Например, ако сте страдали преди, е вероятно да мислите, че бъдещето няма да бъде задоволително, защото си представяте най-лошия сценарий.
  • Чувствате се ангажирани с това, което правите всеки ден. Независимо дали е на работното място, във взаимоотношенията или в свободното си време, важно e да се чувствате обвързани хората, с които прекарвате време, с вашата кариера или хобита.
  • Имате смисъл и цел в живота. Това може да се опише като усещане, че това, което правите в живота, е важно, че имате цели или стремежи, или може би това, което правите, помага на другите.

Има ли ген на щастието?

Изследванията показват, че можем да наследим много черти, включително оптимизъм, самочувствие и щастие. Така че по тази логика, да, има гени, които могат да ви предразположат към по-щастлив характер.

Например, проучване от 2011 открива обещаващи доказателства, че хората с определена форма на гена, наречен 5-HTTLPR оценяват по-високо удовлетвореността си от живота.

И едно значимо проучване през 2016 г., което формално свързва щастието с генетиката, включва ДНК на близо 300 000 души. Изследователите са определили три специфични генетични варианта, свързани с благосъстоянието. Но установяват, също така, че тези генетични вариации не са единственият фактор. Взаимодействието на генетиката и околната среда също допринася за щастието.

Можем ли да се научим да бъдем по-щастливи?

Въпреки генетично заложеното, има начини да се научим да сме по-щастливи, дори и в трудни времена. Черти като устойчивост могат да бъдат култивирани с течение на времето.

„Имате избор“, казва Зин. „Не е по-различно от това да решите какво да облечете или каква храна да поръчате. Когато става въпрос за щастие, можем да направим много неща по въпроса.“

Един от начините да постигнете по-щастливо състояние на духа е да се освободите от стремежа към перфекционизъм, който се фокусира само върху крайната цел на успеха, казва Зин. Обвързването на щастието с перфекционизма и успеха ви кара да се концентрирате върху връхната точка на това, което искате да постигнете, а не на пътуването и на това, което се случва по пътя.

Ето някои други практични начини да изберете щастието:

  • Станете доброволец. Правенето на нещо за другите отнема вниманието от самите вас и може да ви накара да се чувствате добре. Дори ако не можете да се ангажирате редовно с доброволческата си дейност, помислете за малки неща, които можете да направите, за да помогнете на другите, като например да напазарувате хранителни стоки за някой, който не може сам.
  • Упражнения. Физическата активност не е просто полезна за тялото ви – тя е чудесна и за ума ви, казва Зин. Движението помага да се освободи химикал, който ни кара да се чувстваме добре – а именно допамин. Достатъчни са дори само 150 минути умерена физическа активност седмично, което се равнява на 30 минути, пет дни в седмицата.
  • Хранене. Здравословната диета може да има огромен ефект върху самочувствието, здравето и последващото щастие. Ако се чудите какъв тип храни да ядете, едно проучване от 2012 открива, че диета на растителна основа може да подобри настроението ви. Средиземноморската диета също се препоръчва силно от диетолозите.
  • Излизайте сред природата. Природата ви помага да се чувствате смирени пред това, което е около вас, намалява стреса, и ви помага да се чувствате по-свързани със света, което може да доведе до по-голямо удовлетворение от живота.
  • Покажете благодарност и практикувайте доброта. Един от начините да направите това, според Зин: Направете си ‘буркан за доброта’ с бележник и молив наблизо. Всеки у дома може да записва добрини, които е направил през дадената седмица или които други са сторили за него. В края на седмицата можете да изберете какво да правите с бележките в буркана, като например да ги прочетете на глас.
  • Смейте се. Хората, които могат да намерят хумор дори в най-мрачните или най-лудите обстоятелства, често могат да подсилят щастието си.
  • Настройте се към смисъл и духовност. Осъзнатост и медитациярелигията, вярата в по-висша сила или връзката с по-високото съзнание могат да дадат по-силно усещане за цел в живота.

Изводи

Въпреки че изследванията показват, че щастието е наследено до известна степен, то вие не сте ограничени от вашата ДНК. Способността да се чувствате щастливи се нуждае от практика и може да се постигне с правилната нагласа.

Доброволчеството, физическата активност, природата и вниманието към практиките на благодарност са само няколко неща, които можете да направите, за да увеличите чувството си за удовлетворение, благополучие, цел и в крайна сметка – щастие.

Превод от английски език на материала „Scientists think about 40% of happiness is genetic while the rest comes down to 3 main components„от Vanessa Caceres на 6/11/2020.