3 сензорни игри за проговаряне

сензорни игри, проговаряне
Пресдтавям Ви 3 лесни и трайни сензорни игри за бебета и малки деца, с които стимулирате общуването и говора. Наскоро във Фейсбук страницата на Сладки думи споделих тези идеи и реших да ги публикувам и тук.

❓Какво представляват:

сензорни бутилки
На снимка 1️⃣ са три сензорни бутилки. Съдържат вода, 50 мл олио (каквото имате) и хранителна боя. В едната има нарязани цветни сламки, които децата бяха донесли отнякъде. В другата има звездички, от една апликация на момичетата. Може и нищо да не слагате, а да има само цвят. Важно е да са добре затворени капачките (напр със силикон) и да изберете бутилки, на които лесно ще махнете етикета, за да са съвсем прозрачни.
Може вместо бутилка да използвате и плик (като на следващите снимки). За по-сигурно, сложете плика в още един плик, ако го лепите някъде (както е обяснено по-долу).
сензорен плик
На снимка2️⃣ е плик, допълнително залепен със силикон. Вътре има брашно, цветни бонбони и украса за торта.
сензорен плик, сензорни игри
На снимка 3️⃣ има отново бонбони и украса, но в ориз. Това май у нас се оказа по-сполучливо.
Всички тези сензорни материали, ако са добре затворени са изключително дълготрайни. Малко ме е срам да си призная, че бутилките все още ползваме, 3 години след направата им...
Може да залепите торбичките за пода за бебета, които стоят по корем или се учат да пълзят. За по-големи деца може да ги залепите отдолу на масата, за да протягат ръчички нагоре, легнали по гръб на пода. Ако ги облепите от 4те страни, може да стоят и на вертикална повърхност (ние ги бяхме залепили на вратата на хладилника. Така децата ще упражняват горната част на ръцете и раменете, важни мускули в подготовка за писане.

❓Как да използвате:

🌹Може да описвате с една дума усещанията или това, което бебето вижда
🌹 По-големи деца може да сортират по цвят или големина или да броят
🌹Може да описвате движението на бутилките и да използвате забавни кратки думи (друс, хоп, нагоре, надолу, люш и тн)
🌹Освен фина моторика, може да упражните и грубата: да търкаляте бутилките и бебето да пълзи след тях, да плъзгате по пода торбичките (не препоръчвам хвърляне, у нас това доведе до нежелан резултат ;))
🌹Действат доста успокояващо и за големи (деца и родители) 🙂
🌹С по-големите деца може да направите заедно бутилките и пликовете и да упражните математика като ги помолите са отсипват определен грамаж или милилитри
За какви още варианти се сещате вие? Идеи за различни сензорни игри сме включили в курса Сладки думи.