Как работодателите подкрепят родителите?

Семинари за родители

Преди 3 години започнах да си задавам въпроса дали да се върна на работа в корпоративна среда или да продължа в посоката, в която ме теглеше отвътре – подкрепа за родители.

Основното ми притеснение беше как ще съчетавам желанието ми да съм до семейството, до децата, до ценното за мен с работа на пълен работен ден, от 9 до 18. А често и до по-късно.

Междувременно, родителите около мен започваха нови начинания, връщаха се в офиса, минаваха през период на адаптация обратно към работен режим.

И после – не се връщаха в офиса, защото нямаше такава опция...

 

Пандемията промени всичко.

 

Като човек с опит и интереси в сферата на организационната психология, започнах да наблюдавам новите процеси, свързани с работата, новите нужди на служителите със семейства и как работодателите търсеха гъвкави начини да откликнат на променената среда и очаквания. И както се оказва – Вселената си имаше план. От неформалната организация Women@IBM се свързаха с мен с покана да разкажа повече. Така възникнаха няколко семинара в партньорство с Анита Гергова от Осъзнати родители и психотерапевт Детелина Стаменова.

Междувременно започнах да забелязвам как компаниите вече предлагат гъвкави придобивки, насочени към благосъстоянието на служителите. В последните 4 месеца се съсредоточих върху проучване на различните политики.

 

Обобщените резултати:

 

Как компаниите подкрепят психичното здраве на служителите си

Как работодателите подкрепят служителите със семейства

 

Много съм впечатлена и се радвам, че работодателите подкрепят служителите в множеството им роли. И то като цялостна корпоративна политика, а не като личния лидерски подход на някои ръководители.

 

И така, някак логично дойде идеята с Академия за родители да предложим нова услуга на работодателите - семинари за родители. Свързахме се с 50 компания, които имат практики, подкрепящи служителите със семейства. Изслушахме нуждите им и стигнахме до една голяма и повтаряще се тема: Как работещите родители да останат свързани с детето? Защото когаот това е налице, връзката в семейството не само че се задравява, а се превръща в лековит извор на енергия за всички останали наши роли. Включително и ролите ни в работата.

 

Решението:

Как да останем свързани с децата

Под шапката на "Как да останем свързани с детето" създадохме програма от 5 семинара, които корпоративни организации избраха да предложат на служителите си:

  • 22 март, 14:00 ч.- Играта: Спонтанната и неструктурирана игра като най-кратък път за свързване, Ваня Дункова
  • 29 март, 14:00 ч. - Работа от дома с деца: практически идеи, Ели Мантовска
  • 05 април, 14:00 ч. - Работещи родители: Как да останем свързани с детето в забързаното ежедневие, Виктория Миндова
  • 12 април, 14:00 ч. - Големите промени: Адаптация след връщане от майчинство, раждане на второ дете, тръгване на ясла/градина, Детелина Стаменова
  • 19 април, 14:00 ч. - Четенето като (съ-)преживяване, Десислава Алексиева

 

Ако се интересувате да закупите достъп до семинарите, свържете се с Академия за родители. Или предложете на Вашия отдел Човешки ресурси да осигурят семинарите на служителите със семейства във Вашата компания.

Ако темата за работещи родители Ви интересува, запознайте се с този материал за работа у дома с деца.